Hypotéky pro mladé, aneb jak v mládí vstoupit na trh s nemovitostmi.

Nabýt vlastní nemovitost se v poslední době obzvlášť pro mladé jeví jako slušný oříšek k rozlousknutí. Řešit vlastní bydlení v mladém věku může být komplikované z vícero důvodů.

Hypotéky pro mladé, aneb jak v mládí vstoupit na trh s nemovitostmi.

 
Nabýt vlastní nemovitost se v poslední době obzvlášť pro mladé jeví jako slušný oříšek k rozlousknutí. Řešit vlastní bydlení v mladém věku může být komplikované z vícero důvodů. Vyžaduje mít značnou část úspor, které mnohdy mladým lidem chybí z důvodu nedostatku času na jejich naspoření. Úvěrová historie často nestačí na dosažení relevantní výše hypotéky. Ceny některých nemovitostí za poslední roky rapidně vzrostly neúměrně s růstem průměrných mezd a platů. Úrokové sazby u hypoték šly nahoru až o 4% oproti rokům předchozím.
 
Avšak ještě nezoufejte, společně se v článku podíváme na to, jaké příležitosti se pro mladé lidi na trhu nemovitostí a hypoték nabízí, a jak se dá na vlastní bydlení připravit.
 
Na současném trhu již bohužel neexistuje koncept státní hypotéky pro mladé, který se přímo snažil o podporu mladých lidí a párů při nabývání vlastního bydlení. V dubnu 2022 byl pozastaven z důvodu vyčerpání rozpočtu. Z fondu není tedy v aktuální chvíli možné čerpat jakoukoliv finanční podporu pro bydlení fyzických osob. Zbývá tedy „jen“ důkladně pročítat nabídky speciálních úvěrů a hypoték od bank s názvem “hypotéka pro mladé”. Dost často banky tento termín používají pouze jako marketingový tah a je tedy potřeba každou nabídku pořádně projít a zjistit, zda je to pro Vás opravdu to pravé. My jsme tady za každých okolností od toho, abychom Vám s takovým rozhodnutím pomohli.
 

Hypotéka pro mladé sjednaná u banky

 
Mladí lidé mají u bank jisté výhody. Jsou pro ně atraktivními klienty, protože je pravděpodobné, že jejich příjmy budou do budoucna růst, budou jejich klienty dlouho a mohou se stát uživateli jejich dalších bankovních produktů.
 
Jedna z výhod může být například maximální doba splácení, která činí u většiny bank 30 let. Pokud byste preferovali delší dobu splácení, mBank nabízí až 40 let. Navíc je možné si půjčit až 90% hodnoty nemovitosti a pouze 10% mít naspořeno. Banka poskytuje výhody i v podobě nižších příjmových požadavků pro žadatele s nižšími příjmy a v mladém věku ve srovnání se staršími žadateli.
 
Mladší žadatelé mohou využít hypotéku pro mladé, která je obvykle určená žadatelům do 36 nebo do 40 let.
 

Hypotéka pro mladé u České spořitelny

  • Určena lidem do 36 let
  • Úvěr na byt či dům ve výši 90 % jeho hodnoty
  • Sleva z úrokové sazby ve výši 0,3 %
Hypotéka pro mladé u ČSOB
 
  • Určena lidem do 36 let
  • Úvěr na byt či dům ve výši 90 % jeho hodnoty
  • Až 30 % půjčených peněz je možné využít například na zařízení domácnosti
  • Ocenění nemovitosti, sjednání a vedení hypotéky zdarma

Hypotéka pro mladé u Komerční banky

  • Určena lidem do 36 let
  • Sleva na úrokové sazbě pro ty, kteří si budou brát hypotéku mezi 80 a 90 % hodnoty nemovitosti
 

Jaké mohou být tedy kroky k získání hypotéky?

 
Cenově dostupné bydlení: Zkuste se podívat po nemovitostech mimo centrum města, tam bývají ceny často nižší. Pokud se rozhodnete sdílet bydlení s partnerem, můžete zvažovat možnost společné hypotéky, kde se vaše příjmy budou sčítat a zohledňovat při posuzování vaší schopnosti splácet.
 
Úvěrová historie: Úvěrová historie poskytuje přehled o vaší schopnosti splácet dluhy a slouží jako ukazatel bonity při žádosti o úvěr. Pokud zatím žádnou úvěrovou historii nemáte, můžete při správně nastaveném finančním plánu začít s malými úvěry s nízkým rizikem, například splátka telefonu. Tímto způsobem budete mít možnost ukázat svou zodpovědnost a schopnost pravidelného splácení.
 
Finanční plán: Vytvořte si finanční plán, který vám umožní pečlivě sledovat vaše příjmy a výdaje. Může vám to pomoci si udělat pořádek ve financích a nastavit si udržitelný plán splátek, výdajů a úspor.
 
Porovnávejte nabídky: Na našem webu naleznete hypoteční kalkulačku, která vám pomůže najít tu nejvhodnější možnost hypotéky přizpůsobenou vašim požadavkům.
 
A v neposlední řadě buďte trpěliví, pečlivě si prozkoumejte možnosti a nebojte se požádat o pomoc. Někdy je lepší obrátit se na odborníka, než se pouštět do neznáma na vlastní pěst. Jsme tu pro vás, abychom vám poskytli veškerou potřebnou podporu a našli to nejlepší řešení.
 
Tým Darfin
Výhodnější hypotéka s Darfinem - banner

Zůstaňte v kontaktu